שחיית תינוקות בחורף

 

 

ע"פ התפיסה הרווחת בקרב הורים רבים, רוב קורסי השחייה נפתחים בזמן פתיחת עונת הרחצה, קרי בקיץ, ומסתיימים בסופה. במרכז טיפות אנו ממליצים לכם ההורים להביא את הילדים ללמוד שחייה דווקא בחורף, על מנת שבקיץ כבר יידעו לשחות וינצלו את עונת הרחצה במלואה.

                     

באשר לשחיית תינוקות, הורים רבים נוטים לחשוב שכדאי לחכות לתחילת הפעילות באביב או בקיץ, או לעשותהפסקה בימי החורף. בארצות הקור העז, בהן הטמפרטורות בחוץ יורדות הרבה מתחת לאפס ממשיכים בשחייה ובפעילות גופנית בבריכות גם בחורף.

הדבר המרתיע את רוב ההורים הוא חשש מפני מחלות, אך מחלות החורף אצל ילדים ו/או מבוגרים אינן קשורות לשחייה בבריכה, כמו גם בקיץ, אלא לתחזוקת הבריכה: לחיטוי ולסינון המים. בטיפות, המים וחלל הבריכה מחוממים בטמפרטורה המומלצת, אוורור החלל טוב והתחושה מרגיעה ונעימה.

עובדה היא שאנשים חולים בחורף גם ללא כל קשר לשחייה בבריכה, נהפוך הוא ידוע שאנשים המקיימים פעילות גופנית, ובמיוחד שחייה, נוטים לחלות פחות.

 

לשחיית תינוקות בחורף יתרונות רבים:

1.      חם במים , קר בחוץ. בימים הקרים חום המים מרגיע את הגוף.

בחורף, יש נטייה להתכווצות השרירים, כתוצאה מהקור. מכיוון ששחיית פעוטות מתבצעת במים המחוממים השרירים רפויים ונינוחים ומתאפשרת עבודה נוחה ויעילה יותר על מערכת השלד והשרירים.בנוסף, החימום והלחות בחלל הבריכה, הופכים את המתחם ל"מכשיר אדים" אחד גדול, ולכן מקלים על מערכת הנשימה - פותחים את דרכי הנשימה, ומנקים אותה מליחה ומנזלת.

2.      בתקופת החורף הורים נוטים להלביש את התינוקות בשכבות בגדים רבות ואף לעטוף אותם בכבדות, דבר המסרבל את תנועת התינוק וזרימה תקינה של מחזור הדם. הסרת הבגדים בבריכה המחוממת והפעלת התינוק בחופשיות במים תורמים רבות להגדלת טווחי התנועה של המפרקים וזרימת הדם והאנרגיה. החוג מהווה הזדמנות להפשיט אותם, הם ייהנו מהאפשרות להניע את גופם בחופשיות, ישפריצו לכל הכיוונים, ויחוו את המים במלא עוצמתם.

3.      יתרונות השחייה בעבור תינוקות ופעוטות בקיץ תקפים גם בחורף: היכולת לתנועתיות מורכבת, רכישת ביטחון עצמי, חיזוק הקשר בין ההורה לילד, תחושה של הקלה במים, ויכולת לבטא רגשות באמצעות השחייה. ומכיוון שבחורף אין הרבה אפשרויות לבלות מחוץ לבית עם התינוק, הרי שחוג שחיית תינוקות הוא בבחינת פתרון מצוין.

                     

כללים מומלצים לשמירה על הבריאות לבאים אל הבריכה בחורף:

על-מנת ליהנות משחייה בתקופת החורף עליכם כהורים להקפיד על יציאה בלבוש חם ממתחם הבריכה, לאחר הפעילות – מעיל או סוודר, כובע, גרביים עבות ושמיכה לשמירה על חום הגוף – גם אם נראה שלא כל-כך קר. תינוקות או הורים, החולים או חשים ברע יישארו בבית על מנת שלא ידביקו ילדים אחרים, ואנו נשמח לראותם שוב במים בריאים ורעננים. 

שחיית

תינוקות בחורף​